Avtor/ica: 3kolektiv (Maša Gala, Eva Kastelic, Katja Felle)
Naslov: Rezervoar "Svinja je umetnost in umetnost je svinja"
Trajanje: 00:04:18
Leto: 2012
Zvrst: Dokumentarni video / Avtorski video
Produkcija: 3kolektiv in Luka Kastelic
Avtorski video je del celostnega projekta Rezervoar "Svinja je umetnost in umetnost je svinja". Prvi del projekta je bil podnaslovljen Rezervoar, izhajajoč iz definicije besede »rezervoár« po SSKJ, ki je zaprt prostor ali posoda za shranjevanje navadno večjih količin nečesa; zbiralnik, hranilnik. Video delo je montirani dokument prenosa objekta od lokacije njegovega izdelave v Biljah pri Novi Gorici do lokacije njegove postavitve v Ljubljani. Sama pot in dislociranje kipa je bilo izvedeno kot performativno dejanje. Skulptura svinje je bila narejena na periferiji in prestavljena v mestno okolje. Tam je do izraza prišla njena osnovna funkcija in sicer, da »dela« za svoj obstoj oziroma zbira denar. Potovanje svinje je prisilno dejanje, prikazuje dislokacijo živali, ki se mora preseliti iz svojega naravnega »idiličnega« okolja v kapitalistično ekonomsko-tržno usmerjen in neusmiljen mestni center. Intenca umetnic je bila, da bi simbolno prikazale žalostno podobo zadnjega potovanja te skulpture, ki jo v mestu čaka le bedno životarjenje ter skoraj gotova smrt. Video slika je prekrita z rdečim ključem, ki potencira izraz zlovešče poti in krvoločnosti okolja, v katerega so umetnice preselile kip svinje. Rezervoar je bil interaktivna inštalacija v obliki velike rdeče svinje, ki je imela funkcijo hranilnika. Objekt velikih dimenzij (dolžina 3,45 metra) je mimoidoče nagovarjal s humorno prezenco in zvokom. Kot hranilnik – rezervoar je od publike in mimoidočih zbiral sredstva za delovanje kulturne sfere.
Iz koncepta projekta: »Podoba svinje je že od nekdaj povezana z obiljem in denarjem, po drugi strani pa je simbol nečistosti in požrešnosti. 3kolektiv je to obliko vzel za metaforo današnjega časa in je provokacija družbe. Umetnost tvori svojo lastno ekonomijo in je ekonomija sama zase. Dovoljuje vsakršno kršenje tematik in pravil ter se svobodno poigrava z različnimi materiali in simboli. Ekonomija umetnosti odraža ekonomijo denarnega kapitala, zato umetniki preverjajo vzporednice med njima. Družba si sama kroji usodo in s tem tudi usodo umetnosti. Koliko smo torej v resnici pripravljeni žrtvovati zanjo in ali nam sploh kaj pomeni? To prepuščamo v roke vsem nam. Svinja vabi mimoidoče, da prispevajo za ohranjanje in delovanje umetniške sfere. Odprtje svinje – hranilnika je bilo dokumentirano na performansu skupine 3kolektiv Zakol, takrat je dokument o zbranih sredstvih nadomestil razstavljeni objekt. Dokument je stvaren prikaz razlike med sredstvi investiranimi v izvedbo projekta in podarjenimi prispevki udeležencev v interaktivni inštalaciji. Zanima nas, koliko so ljudje v času, ko se je finančna kriza že dodobra zažrla v našo mentaliteto pripravljeni žrtvovati za delovanje lokalne in nacionalne kulture. Financiranje kulture, ki je del nacionalne identitete vsakega državljana, ne prihaja le iz državnih sredstev temveč tudi od vsakega posameznika, koliko pa je vsak posameznik pripravljen donirati za »svojo« kulturo je drugo vprašanje.«
Celotni projekt Rezervoar "Svinja je umetnost in umetnost je svinja" je vseboval:
1. objekt: 345 x 138 x 100 cm, poliestrska masa, železna konstrukcija; zvočni senzorji – glasba izsek Richarda Wagnerja: Gotterdammerung, Nibelunški prstan in ozvočenje; Pri izvedbi objekta so sodelovali 3kolektiv in Marek Fakuč.
2. dokument: papir, okvir, 30 x 40cm
3. zaboj: 115 x 90 x 75 cm les, aluminijaste plošče, napis
4. video v produkciji Luka Kastelic in 3kolektiv
5. objekt: Trofeja glave. Pri izvedbi objekta so sodelovali 3kolektiv in Marek Fakuč
6. performans skupine 3kolektiv: Sprevod za svinjo Sprevod je prvi performans umetniške skupine 3kolektiv, ki se je zgodil zato, ker objekt Rezervoar ni dobil urbanističnega dovoljenja s stani MOLa, da v času 16.Slovenske kiparske razstave na katero je bil strokovno izbran, stoji na predvideni lokaciji pred Mestno hišo na Mestnem trgu 1. Rezervoar je bil ustvarjen, da nagovarja meščane Ljubljane in turiste. Ker skulptura ni bila zaželjena pred Mestno hišo so jo avtorice projekta v Sprevodu za svinjo popeljale po ljubljanskih ulicah, do lokacije, kjer so ji bili naklonjeno. Na ploščadi pred Cankarjevim domom je Rezervoar nadaljeval svoje poslanstvo – zbiranje sredstev do performativnega Zakola. Prestavitev objekta je bila fizično zahtevna zaradi velikosti in teže objekta in je zahtevala kolektivno sodelovanje. Potek Sprevoda: Mestna hiša - Tromostovje - Wolfova - Kongresni trg - Ploščad pred glavnim vhodom v Cankarjev dom.
7. performans: Zakol, zatvoritveni performans. Zakol je bil drugi, zatvoritveni performans umetniške skupine 3kolektiv in Mareka Fakuča v sklopu projekta Rezervoar "Svinja je umetnost in umetnost je svinja". Zgodil se je 25. septembra 2012 v okviru Zavoda za kiparstvo ter 16. Slovenske kiparske razstave na ploščadi pred Cankarjevim domom. Na dogodku se je zgodil simbolični zakol objekta Rezervoar, hranilnika, ki je v preteklih tednih zbiral sredstva za svoj obstoj in pa preštevanje zbranih finančnih sredstev ter izpolnitev in žigosanje dokumenta. Gre za eksperiment ter prikaz koliko smo v resnici pripravljeni žrtvovati za „lastno“ kulturo, koliko nam kultura v času finančne krize pomeni in prikaz razmerja vloženih ter povrnjenih finančnih sredstev. Predstavljen je bil tudi video, v produkciji 3kolektiva in Luke Kastelica.
8. performans: Memorial – otvoritveni performans. Memorial je tretji performans in zaključna faza projekta Rezervoar "Svinja je umetnost in umetnost je svinja". Objekt je bil vandaliziran pred Cankarjevim domom v Ljubljani, zato je njegovo poslanstvo – zbiranje sredstev za svoj obstoj nadaljeval nov objekt, ki je bil predstavljen na performansu na lokaciji pred Mestno občino v Celju.
Projekt je bil razstavljen na razstavah: 16.Slovenska kiparska razstava, Mestna hiša, Ljubljana, 6. september 2012 do 27. oktober 2012, kuratorica razstave: dr. Petja Grafenauer, organizator: Zavod za kiparstvo; Premiere 2012, Center sodobnih umetnosti Celje, Galerija sodobne umetnosti, kuratorica razstave: Maja Hodošček, organizator: Zavod Celeia Celje