Leta 1999 je Bratko Bibič s sodelavci začel z montažo, reciklažo, adaptacijo ... arhiviranih nemih in zvočnih, prejkone prezrtih prispevkov slovenskih in drugih filmskih ustvarjalcev k zgodovini tukajšnjih mentalitet. Odločil se je potapljati se v kinematografsko tradicijo Slovencev od leta 1905 dalje, začenši pri viru svetovne filmske zgodovine: s komponiranjem in živim izvajanjem glasbe ob projekcijah prvega in drugega dela glasbeno-filmskega projekta pod okriljem 'Potujočega kina Bridka Bebiča'. Naslov projekta 'Na domačem vrtu' je povzet po arhivskem naslovu enega od prvih treh filmov posnetih pri nas in ima značaj 'dela v razvoju'. Posamezni deli tega projekta členijo po eni strani zgodovino filma, po drugi strani pa film o zgodovini in aktualnosti v tri večja časovna obdobja: 1. del od leta 1905 do 1941, s poudarkom na 30. letih; 2. del od leta 1945 do zgodnjih 60. let, a s težiščem na poznih 40. in zgodnjih 50. letih, 3. del od zgodnjih 60. let naprej, s fokusom na 70. in 80. letih prejšnjega stoletja. Vsi deli se v letu 2005 združujejo v integralno verzijo projekta, ki je posvečena 100. obletnici nastanka slovenskega filma.
Leta 1906 je pionir slovenskega filma dr. Karol Grassmann posnel manj kot minuto dolg film Na domačem vrtu. 100 let kasneje ga Bratko Bibič izbere za uvodno sekvenco več kot dve uri trajajoče integralne verzije istoimenske filmske kompilacije oziroma montaže odlomkov iz dokumentarnih, reportažnih, igranih, nemih in zvočnih posnetkov, ki so jih slovenski filmarji medtem naredili doma in v tujini. Vendar v Bibičevem Na domačem vrtu ne gre za preprosto nizanje izbranih podob, ki bi podale zgodovinski pregled slovenskega filma. Nasprotno: po principu ustvarjalne montaže avtor izbrane 'podobe atrakcij' poveže v povsem novo 'atraktivno podobo', v izvirno filmsko zgodbo. 'Na domačem vrtu' prek arhivskih filmskih posnetkov pripoveduje neke vrste 'dokumentirano' zgodbo o zgodovini in njenih pomenih. S tovrstnim spominjanjem zgodovine na podlagi filmskih podob - brez katerega bi marsikatera od njih morebiti obležala pozabljena v Filmskem arhivu Slovenije - Bratko Bibič razkrije koncept svojega glasbeno-filmskega avtorstva: Na domačem vrtu se po principu odkrivanja arhivskih filmskih posnetkov in njihovega prepletanja v novo pripovedno konstelacijo - kot avtorjev raziskovalni work in progres projekt - razvije v svojevrstni film gledalca.
V prvem delu 'Na domačem vrtu' (1999) smo z Grossmannovega domačega vrta najprej popeljani v daljnji svet. Kamera Božidarja Jakca nam pokaže Ameriko, od koder smo vrnjeni nazaj v Evropo, v nacistično Nemčijo na otvoritev avtoceste Frankfurt-Darmstadt, kot jo je zabeležil dr. Mario Foerster. Nato prepoznamo Ljubljano s tramvajem, od koder so tedaj nič hudega sluteči prebivalci brezskrbno odhajali v gore, kot nam prikazuje V kraljestvu zlatoroga, znameniti film Janka Ravnika, medtem ko nam posnetki Rušenja ljubljanskega hotela Malič že napovedujejo vojno bodočnost... (Vir: knjižica DVD-ja 'Na domačem vrtu 1-3')
Produkcija: Zavod Alcedo, Slovenska kinoteka, Filmski arhiv RS, 2005
Bratko Bibič s sodelavci je v prvi polovici leta 2004 sproduciral tretji del filmsko-glasbene nadaljevanke Na domačem vrtu, ki nastaja od leta 1999 dalje in se je zaključila ob 100-letnici slovenskega in 110-letnici filma nasploh leta 2005. Svetovna pr...
Produkcija: Zavod Alcedo, Slovenska kinoteka, Filmski arhiv RS, 2004
Leta 1999 je Bratko Bibič s sodelavci začel z montažo, reciklažo, adaptacijo ... arhiviranih nemih in zvočnih, prejkone prezrtih prispevkov slovenskih in drugih filmskih ustvarjalcev k zgodovini tukajšnjih mentalitet. Odločil se je potapljati...