The DIVA News page refers to public presentations, exhibitions, screenings, publications in Slovenia and on the international scene, connected to participations of DIVA Station Video Archive and the video artists who had contributed their video artworks to the archive. We also introduce events organised by DIVA Station (SCCA-Ljubljana) in order to promote its content and usage.
Predstavitev na Oddelku za umetnostno zgodovino pri predmetu Zaščite spomenikov. Ponedeljek, 23. 4. 2012, ob 12.15 Hrvojeva ulica 8, učilnica H6, Split. Sodelavca Postaje DIVA, Ida Hiršenfelder in Miha Colner, kritika, publicista in kustosa, bosta študentom umetnostne zgodovine v okviru predmeta Zaščita spomenikov predstavila spletni in fizični arhiv video in novomedijske umetnostiPostaja DIVA. Splitskim študentom bosta na primeru Postaje DIVA predstavila koncipiranje neinstuticionalnega video in novomedijskega arhiva v vsej njegovi celovitosti, od fizične videoteke in študijske knjižnice do digitalnega arhiva. Spregovorila bosta o koncipiranju arhiva, sodelovanju z video umetniki in orisala nekatere zagate pri urejanju arhivskega gradiva.
Razstavna postavitev arhivov. Odprto od 17. 4. 2012 Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana. Muzej sodobne umetnosti na Maistrovi 3 z razstavno postavitvijo Posebni projekti tematizira pomen in vlogo arhivov v umetniški in kuratorski praksi. K sodelovanju so povabili kustose Dunjo Blažević (TV galerija), Andrejo Hribernik (Arhiv v nastajanju), Blaža Lukana (Arhiv performansa) in Igorja Vidmarja (Punk muzej).
Blaž Lukan pa je kot kustos Arhiva performansa zapisal, da "je arhiv v MSUM-u zgodovina in sedanjost performansa na Slovenskem hkrati. Njegova (vz)postavitev v okviru galerije omogoča njegovo novo ugledanje, ne zgolj spominjanje, je tista 'instalacija', o kateri nekje govori Marina Abramović kot o enem od dokumentarnih virov. Arhiv je vir, ne posnetek, je dogodek in ne ponovitev, ali točneje: je ponovitev, kolikor je ta vpisana v samo naravo (izbrisanega) dogodka. Do (po)polne realizacije te trditve je sicer še dolga pot, pričujoči arhiv je šele zametek nekega možnega (bodočega?) arhiva performansa, je arhiv-v-nastajanju, nujno nepopoln in selektiven, za zdaj odvisen od dostopnih (ali zbranih) virov in dokumentov in še ne dovolj študijski. Nekoč v prihodnosti pa bi lahko (na tem mestu morda relociran iz galerijskega ali muzejskega okolja, v katerega sicer po svojem izvoru 'naravno' sodi, v okolje novega gledališkega inštituta?) pomenil center ali naravno okolje ne zgolj za preučevanje in refleksijo domačih performativnih praks, temveč za nastanek novih performativnih dogodkov, na tak ali drugačen način izhajajočih iz njega samega. Arhiv, ki je priča preteklega, bi tako lahko postal – kreativni in utopični – iniciator prihodnjega." Povezava na stran MSUM.
Predstavitev, okrogla miza. 17. 3. 2012 Sofija, Bolgarija. UNESCO Sofia Meetings Forum, ki poteka v okviru Mednarodnega filmskega festivala v Sofiji, v tokratni ediciji nosi naslov Balkan visions: Creativity for the future in South-East Europe. Forum je organiziran v sodelovanju z Mednarodnim filmskim festivalom Sofija in s podporo bolgarskega ministrstva za kulturo.
Video projekcija. 17. 3. 2012, od 9.30 do 18.30 Central Army Club, Tzar Osvoboditel Blvd 7, Sofija. Past Entangled Tense in Citiscapes sta video programa, ki ju je pripravilaMargarita Durovska. Programa vključujeta dela iz arhiva Transitland, video projekcija pa je spremljevalni dogodek v okviru UNESCO foruma z naslovomBalkan Visions: Creativity for the Future in South-East Europe in Mednarodnega filmskega festivala v Sofiji. Izbrana video dela so ustvarili umetniki iz JV Evrope.
Predavanji, projekcija, instalacija in performans Spletno mesto Postaja DIVA. Četrtek, 27. oktober 2011, od 18. do 22. ure Galerija Kapelica, Kersnikova 4, Ljubljana. Vzpostavitev fizičnih in virtualnih, analognih in digitalnih arhivov je nujna za refleksijo sodobne umetniške produkcije. UNESCO je 27. oktober razglasil zaSvetovni dan avdiovizualne dediščine, da bi poudaril pomen AV gradiva in njegovih nosilcev ter spodbudil zaščito in hranjenje tega dela kulturne dediščine.
Wednesday, October 12-Saturday till October 15, from 10am to 16.00pm. The workshop will explore relationship between dance, interactive performance/live act, sound and video through theoretical introduction and practical work. The workshop's objective is to introduce workshop participants with the interdisciplinary potential of video and sound as a technological tool and artistic means of expression and its capacity of manipulation in real-time.
Projekcija in predavanje Torek, 11. 10. 2011, ob 20. uri K2 Contemporary Art Center Cumhuriyet Blv.No:54 Büyük Kardicali Han, Kat:2 Konak-IZMIR, Turkey. Kot spremljevalni dogodek mednarodnega projekta in platforme Open Studio Izmir, ki ga vodi SCCA-Ljubljana s Centrom za sodobno umetnost K2, bo potekala predstavitev programa Videospotting, serije preglednih/tematskih programov video umetnosti iz Slovenije.
Pogovor in predstavitev s projekcijo. Torek, 20. september 2011, ob 19. uri, Projektna soba SCCA, Metelkova 6, Ljubljana. Pogovor z avtorji oddaj Zemiro Alajbegović, Arnetom Brejcem, Tomažem Brejcem in Amirjem Muratovićem bo vodila Barbara Borčić. SCCA-Ljubljana v okviru Postaje DIVA pripravlja ciklus predstavitev in pogovorov o snovanju in realizaciji filmskih prikazov in televizijskih oddaj o umetnosti z naslovom Dokumentarni portret umetnika in umetnine.
Predavanje s predstavitvijo. Petek, 16. 9. 2011, ob 18. uri; MC C.M.A.K., Bevkova ulica 11, Cerkno. Na letošnjem festivalu Cmakajne (16.-24. 9. 2011) se bodo predstavile tri ustanove, ki se ukvarjajo s produkcijo in promocijo sodobne umetnosti in ki niso odvisne od galerijskih prostorov. Med njimi je tudi SCCA-Ljubljana s fizičnim in spletnim video arhivom Postaja DIVA. Na festivalu bo Ida Hiršenfelder, asistentka video programov in arhiva, predstavila Postajo DIVA in njeno podporo slovenski video umetnosti.
Predavanje ob zaprtju razstave Besede prostora, prostor besed Četrtek, 15. 9., ob 19. uri Projektna soba SCCA, Metelkova 6, Ljubljana. Razstavo Besede prostora, prostor besed bomo zaključili s predavanjem Dejana Habichta, ki na razstavi sodeluje s svojim projektom 12 dolgočasnih pesmi. 12 dolgočasnih pesmi so vizualni materiali, zloženi v krajše narativne strukture. Izhajali so sukcesivno, v elektronski obliki, od januarja do decembra 2007. Pesmi so bile brezplačno dosegljive druga za drugo vsak zadnji teden v mesecu na najavljenih elektronskih naslovih preko poštnega seznama Galerije P74. Tako ritem izhajanja in struktura pesmi spominjata na koledar.