Z objavo DIVINIH novic opozarjamo na javne predstavitve, razstave, projekcije, publikacije pri nas in na mednarodnih prizoriščih, pri katerih sodeluje Postaja DIVA in video umetnice in umetniki, ki so svoja dela vključili v naš arhiv. Predstavljamo tudi tiste dogodke, ki jih organizira Postaja DIVA (SCCA-Ljubljana), da bi razširjali poznavanje video umetnosti v lokalnem in mednarodnem prostoru.
V knjižnici SCCA med drugim zbiramo študijski material, ki je osredotočen na teoretsko in praktično obravnavo video medija, pa tudi novih medijev in filma. Knjižnica je od maja letos bogatejša za izbor desetih publikacij, ki nam jih je podarila Slovenska kinoteka.
Premiera 20. marca 2013 Društvo prijateljev zmernega napredka & MKSMC (Mladinski, kulturni, socialni, multimedijski in medgeneracijski center), Gregorčičeva 4, Koper. S programom želimo pokazati kar se da heterokliten izbor videov, ki prikazujejo, da so se osemdeseta leta ukvarjala s problemi, ki so podobni današnjim. Ljudje so se borili z ekološkimi izzivi, soočali so se s stanovanjskimi zagatami, pri tem pa so našli čas tudi za razmišljanje o modi in produkciji lepih video del.
Predstavitev in video projekcije, sreda, 20. 3. 2013, ob 18. uri v prostorih Društva prijateljev zmernega napredka & MKSMC (Mladinski, kulturni, socialni, multimedijski in medgeneracijski center), Gregorčičeva 4, Koper. Sodelavci SCCA, Barbara Borčić, Dušan Dovč, Ida Hiršenfelder in Saša Nabergoj, smo za dogodek pripravili program predstavitev in projekcij. Najprej bomo predstavili tri programske sklope: šolo za kustose in kritike Svet umetnosti, podporni spletni portal Artservis in Postajo DIVA, pionirski model ohranjanje slovenske sodobne umetniške video in novomedijske produkcije.
Nataša Skušek je vizualna umetnica, ki pri svojem delu uporablja in kombinira različne medije. V njenih delih prevladuje tematika neenakopravnega položaja žensk v sodobni družbi. Avtorica pogosto problematizira zakoreninjene samoumevnosti, stereotipe in vloge, ki jih družba pripisuje in predpisuje ženskam. Nosečnost, materinstvo, gospodinjstvo, partnerski odnosi, prehranjevanje, prosti čas, izgled in fetišizacija ženskega telesa so elementi, ki tvorijo vsebino njenih del. Po predavanju, ki mu bo sledil pogovor z avtorico, bo obiskovalcem in obiskovalkam omogočen še sneak-peak v njeno razstavo Pravi moški.
V svojem predavanju se bo osredotočila na umetniška dela (videi, fotografije), ki se dotikajo feminističnih tem. V tem kontekstu nikakor ne moremo mino njene razstave Mamica, dojilja, žena, negovalka (Center in Galerija P74, 2006), v kateri se je posvečala psihični in fizični nezmožnosti izpolnjevanja številnih družbenih vlog, avtomatično pripisanih ženskam. Izbor njenih videov se nahaja tudi v Digitalnem video arhivu Postaja DIVA pri SCCA-Ljubljana.
Po predavanju, ki mu bo sledil pogovor z avtorico, bo obiskovalcem in obiskovalkam omogočen še sneak-peak v njeno razstavo Pravi moški, ki bo postavljena v Galeriji Alkatraz v letu 2014. Video instalacija, ki bo vsebovala videa Golica in Heri, postavljenja drug nasproti drugemu, je do karikature izpeljan kontrast vlog ženske in moškega v družbi. Golica je narodnozabavni napev, na katerega v videu pleše ženska – avtorica. V prvem planu je ženski torzo, ki miga z ritjo, gledalec (v videu) pa ji daje takt z žvižganjem omenjenega napeva. Video Heri prikazuje proces pletenja kitk iz ušesa moškega. Ženske naj bi ugajale, moški pa so torej tisti, ki naj se jih neguje ne glede na to, kakšni so. Razstava v Galeriji Alkatraz se bo ukvarjala s tem, kakšna sta v družbi predpisana izgled in obnašanje moškega, kaj naj bi čutil, kaj predstavljal in kako naj bi videl žensko (partnerico), in obenem na partikularnem primeru prikazala, kakšen dejanski moški v resnici je in koliko mu (na srečo) zmanjka do popolnega ustrezanja predpisani podobi.
Ob otvoritvi bo avtorica pripravila še sladko-grenko presenečenje: fortune cookies z listki, ki ne napovedujejo prihodnosti, ampak sedanjost, saj vsebujejo šovinistične izjave, ki jih umetnica iz samega besa zbira že leta.
Pogovor z umetnico bo 7. marca 2012 ob 20. uri v Projektni sobi SCCA, Metelkova 6, Ljubljana
Videoinstalacijo si lahko ogledate tudi v petek, 8. marca, med 10. in 17. uro
Produkcija 14. festivala Rdeče zore: KUD Mreža
Koprodukcija: Zavod za sodobno umetnost SCCA-Ljubljana
Video obrat: Odprtje razstavnega dogajanja v torek, 13. november 2012, ob 20. uri (13.–29. 11. 2012) Galerija Vžigalica, Trg franc. revolucije 7, Ljubljana. Z raziskovalno-razstavnim projektom Video obrat želimo podrobneje raziskati in predstaviti eksperimentalne (video, večdisciplinarne, novomedijske) umetniške prakse in s tem aktualizirati tudi video arhiv Postaja DIVA, na podlagi katerega je naša raziskava sploh mogoča. Kaj je torej ekperimentalna ali strukturna praksa v okviru določenega medija oziroma izraznega sredstva? V čem se kaže kreativna in eksperimentalna raba tehnologije?
Arhivsko gradivo Postaja DIVA sproti dopolnjuje, lotili pa smo se tudi lastne video produkcije. Naša sodelavka Nika Grabar redno dokumentira Divine "off-line" projekte, izobraževalne programe in mednarodne seminarje. Z izjemnim občutkom za gibljivo sliko in video naracijo Nika Grabar predstavlja ukvarjanje z arhivi z drugega zornega kota in v formi video eseja.
Za 19. obletnico AKC Metelkova mesto je gostujoča kustosinja Sixtine Rose Boyer v organizaciji SCCA-Ljubljana pripravila izbor video del o pojavu alternativne in darkerske scene, Metelkove in njenih znaniteljev. Sixtine Rose Boyer je bila poleti 2012 prostovoljka fizičnega in spletnega arhiva Postaja DIVA. Je študentka podiplomskega študija medijev, kulture in komunikacije, ki se sočasno odvija na treh univerzah (Nica, Frankfurtu (Oder) in Sofija). Izhodišče njene teze je darkerska kultura v Sloveniji oz. Ljubljani od osemdesetih let prejšnjega stoletja do danes. Raziskuje zlasti vlogo skupin FV, Borghesia, Laibach in AKC Metelkova mesta. Program je bil premierno prikazan 8. septembra 2012, na treh oknih pročelja stavbe Pešaki v Matelkova mestu.
Častno mesto tisočega videa v arhivu Postaja DIVA je pripadlo video performansu z naslovom Wear VIII, ki ga je leta 2010 posnel v AKC Metelkova mesto delujoči umetnik Tomaž Furlan, ki v svojih video performansih tematizira absurden odnos med strojem in človekom, vpetim v mehansko delovanje. V videu Wear VIII takšno absurdnost ironično komentira z vidika ekonomskega vrednotenja lastne umetniške prakse. Akt preštevanja v videu uredništvo Postaje DIVA simbolično povezuje z vztrajnim in načrtnim zbiranjem in popisovanjem video del.
Mednarodni festival digitalne umetnosti in novih medijev, Atene. 18.-20. 5. 2012 V okviru osme edicije mednarodnega festival digitalne umetnosti in novih medijev v Atenah se bo kot del programa predstavljanja zgodovine medijske umetnosti predstavil tudi portal GAMA – Gateway to Archives of Media Art, ki združuje osem evropskih video arhivov in predstavlja več kot 10.000 video del. Platformo bo predstavila kustosinja Eva Kozma iz madžarskega centra za kulturo in komunikacijo – C3 iz Budimpešte. Po predavanju bo publiki prikazala izbor osmih del iz arhivov. Postajo DIVA bo predstavil video Repeating Coincidence (Ponavljajoče naključje) umetnice Maje Smrekar iz leta 2009.
Predstavitev na Oddelku za umetnostno zgodovino pri predmetu Zaščite spomenikov. Ponedeljek, 23. 4. 2012, ob 12.15 Hrvojeva ulica 8, učilnica H6, Split. Sodelavca Postaje DIVA, Ida Hiršenfelder in Miha Colner, kritika, publicista in kustosa, bosta študentom umetnostne zgodovine v okviru predmeta Zaščita spomenikov predstavila spletni in fizični arhiv video in novomedijske umetnostiPostaja DIVA. Splitskim študentom bosta na primeru Postaje DIVA predstavila koncipiranje neinstuticionalnega video in novomedijskega arhiva v vsej njegovi celovitosti, od fizične videoteke in študijske knjižnice do digitalnega arhiva. Spregovorila bosta o koncipiranju arhiva, sodelovanju z video umetniki in orisala nekatere zagate pri urejanju arhivskega gradiva.