Z objavo DIVINIH novic opozarjamo na javne predstavitve, razstave, projekcije, publikacije pri nas in na mednarodnih prizoriščih, pri katerih sodeluje Postaja DIVA in video umetnice in umetniki, ki so svoja dela vključili v naš arhiv. Predstavljamo tudi tiste dogodke, ki jih organizira Postaja DIVA (SCCA-Ljubljana), da bi razširjali poznavanje video umetnosti v lokalnem in mednarodnem prostoru.
Maja in junija je Postaja DIVA veliko potovala in v različnih formatih gostovala v treh evropskih mestih: v Celju na razstavi Zavihajmo rokave! v Likovnem salonu Celje, v Zagrebu na projekciji izbora Svet te je dolžan živeti II v okviru programa Klubvizija v Multimedijskem centru, v Varšavi pa na konferenci Revisiting Heritage v Narodnem muzeju.
9. maja praznujemo Dan zmage nad fašizmom, vsako leto bolj aktualno temo. Pobrskali smo po arhivu DIVA in pod ključnimi besedami nacizem, odpor, vojna, diskriminacija našli veliko del. Naš izbor: Mirko Simić, Anti Nazy Mix (199); Evelin Stermitz, Koncentracijsko taborišče Ljubelj (2004); Marko A. Kovačič, No More Heroes Anymore (1992).
Ob svetovnem dnevu knjige, 23. aprilu, lahko berete tudi drugače – v gibljivih slikah. Na SCCA in s pomočjo video arhiva smo že pripravljali razstave, ki povezujejo knjigo in video oz. likovno umetnost. Tudi v arhivu Postaja DIVA lahko najdete video dela, ki tematizirajo branje, knjige, literature. Naš izbor: Ksenija Čerče, padec... (2005-2008), Amir Muratović, Iz življenja knjig (2010/2011) in Dejan Habicht, 12 dolgočasnih pesmi (2013).
Tole je Divina stota novica! Postaja DIVA je ponosna na svojo nominacijo za nagrado Europa Nostra Awards 2018, ki je evropska nagrada za kulturno dediščino. Iz Slovenije so bile namreč vse skupaj štiri nominacije, v naši kategoriji "Dedicated Service by Individuals or Organisations" samo mi. Nominirala nas je Slovenska kinoteka, ki v našem delu in programu vidi velik potencial, saj kulturno dediščino povezujemo s sodobno umetnostjo. To je tudi edina kategorija, v kateri nominacijo predlaga tretja oseba, ne pa nosilec projekta. Žal tokrat nismo med nagrajenci, vredno pa je poskusiti večkrat, kar je običajna praksa pri tako pomembni evropski nagradi. Kdo so letošnji nagrajenci, bo razglašeno junija na srečanju European Cultural Heritage Summit v Berlinu (18.-24. junij 2018). več
Ob letošnjem prazniku vseh žensk sveta smo pobrskali po video delih v našem arhivu DIVA. Iskali smo po ključnih besedah: aktivizem, človekove pravice, družbeni spol, emancipacija, feminizem, odpor, želja… in našli veliko del. Zadetke najdete lahko sami, mi pa smo izbrali tri performanse umetnic za rubriko FOKUS: Maja Slavec, Woman Beauty Power Less, (2008), Martina Bastarda, Mateja Ocepek, Nataša Skušek, Pissing (2002), Ana Čigon, Drage dame, hvala (2011).
V galeriji Espace Apollonia v Strasbourgu smo uspešno odprli razstavo Projicirani pogledi. Od urbane umetnosti do fikcije in distopije kuratorke Barbare Borčić (26. januar-25. februar 2018). Izbrana dela se vežejo na tematiko urbanega in javnega prostora v vsakdanji, utopični in distopični razsežnosti. Dobili smo že prvo medijsko objavo na TV Alsace20, sledi še katalog širšega projekta e.city – Ljubljana.
Staro in novo, avtorsko-dokumentarni prikaz ljubljanske subkulturne scene v 80. letih je bil 31. oktobra predstavljen v berlinskem centru ACUD MACHT NEU. Natalie Gravenor, kuratorka in programska sodelavka številnih mednarodnih festivalov, ga je skupaj z nekaterimi video spoti skupine Borghesia uvrstila v programsko serijo Sounding Images in je bil prikazan v studiu ACUD: Sounding Images #10: Borghesia – Industrial Music, Multimedia Art and Queer Activism in 1980s Yugoslavia.
Postaja DIVA vsako leto 27. oktobra obeležuje Unescov svetovni dan avdiovizualne dediščine z AV dogodkom v Slovenski kinoteki. S tem opozarjamo na pomen AV arhivov kot pomembnega dela kulturne dediščine. Letos se nam je pridružil Video arhiv Ursula Blickle z Dunaja s projekcijo njihovih del v izboru Claudie Slanar. Anita Budimir, raziskovalka iz Zagreba, pa je naredila izbor iz arhiva Postaje DIVA. Po projekcijah je sledil raziskovalni avdiovizualni projekt Luke Prinčiča. Foto: N. Žgank
V sodelovanju s festivalom kratkega filma FeKK Ljubljana smo pripravili prvo edicijo laboratorija (SCCA LAB), ki bo postal stalnica festivala. Tokrat je bil posvečen videospotu. V Projektni sobi SCCA smo postavili razstavo/video ambient - kombinacijo nabora s Postaje DIVA (starejši spoti) z izborom festivala FEKK (novejši spoti) - z zanimivimi medsebojnimi razmerji med zvokom in sliko, med preteklim in sodobnim. Sledil je živahen pogovor o video spotu kot žanru, ki spaja glasbo in sliko, zgodbo in zvok, ter o produkciji in postopkih video spota nekoč in danes. IZBOR IZ ARHIVA POSTAJA DIVA: Barbara Borčić, Peter Cerovšek
IZBOR FeKK: Pia Nikolič
več o dogodku (SCCA-Ljubljana)
Sodelujoči na OKROGLI MIZI: Neven A. Korda, Barbara Borčić, Matevž Jerman, Maja Prelog, Sašo Štih in Pia Nikolič (moderatorka).
ZVOČNI POSNETEK POGOVORA na DIVI + (fragment pogovora Radio Študent: Temna zvezda od 18. minute dalje)
Z arhivsko-distribucijsko hišo Medienwerkstatt z Dunaja smo povezani že od leta 2003, v naši mediateki hranimo dve njihovi video kompilaciji tematskih programov: Video Edition Austria - Release 01 (5 DVD) in Video Edition Austria - Release 02 (4 DVD). Po nedavnem skupnem razgovoru o videu in filmu v dunajskem Kino Blickle je zdaj sledil njihov obisk na SCCA. Gerda Lampalzer iz Medienwerkstatta nam je prinesla še sedem video kompilacij iz serije Position. Ogledala si je našo projektno sobo in video arhiv Postaja DIVA, dogovorili smo se pa tudi za prihodnje sodelovanje, izmenjavo tematskih programov, projekcij in razstav.